Przejdź do głównej zawartości

Bigos z młodej kapusty


Dziś będzie prawdziwa gratka dla tradycjonalistów i mięsożerców. Raz w roku, wiosną kiedy pojawia się sezon na młodą kapustę nie mogę odmówić sobie gotowania tradycyjnego kapuśniaczka vel bigosu. Jak wiadomo każdy kucharz gotuje trochę "po swojemu", ja podzielę się dziś z Wami swoją wersją tego tradycyjnego dania. Smacznego!


BIGOS Z MŁODEJ KAPUSTY

Składniki: 1 młoda kapusta, 2 marchewki, 1 por, 2 pietruszki, 1 duża cebula, 2-3 ziemniaki, natka pietruszki i koperek, 2-3 ząbki czosnku, laska dobrej kiełbasy, 20 dkg boczku, 30 dkg mięsa z podudzi lub udek kurczaka bez kości, dowolny tłuszcz do smażenia (dobrze sprawdza się smalec), koncentrat pomidorowy, 2 łyżeczki soku z limonki, dwie łyżki mąki ryżowej lub pszennej.

Przyprawy: sól, pieprz ziołowy, wędzona czerwona papryka, słodka czerwona papryka, kozieradka mielona, 4-5 ziarenek czarnego pieprzu, estragon, majeranek, lubczyk, czosnek niedźwiedzi, kurkuma mielona, liść laurowy.

    Oczywiście wszystkie warzywa i mięso dokładnie myjemy. Kapustę drobno szatkujemy, można sparzyć wrzątkiem na sitku. Marchew trzemy na tarce o grubych oczkach, korzeń pietruszki kroimy w słupki, pora w pół krążki, a ziemniaki w kostkę. Cebulę i czosnek drobno siekamy. Kiełbasę i boczek kroimy w kostkę. Mięso kroimy na średnie kawałki, doprawiamy solą, pieprzem i słodką papryką i obtaczamy w mące. 
    na dwóch patelniach rozgrzewamy tłuszcz, na jednej smażymy mięso, a na drugiej boczek i kiełbasę do zrumienienia. W dużym garnku również rozgrzewamy odrobinę tłuszczu i smażymy cebulę i czosnek. Stopniowo dodajemy kolejne warzywa, por, pietruszkę i marchew, ziemniaki. Cały czas mieszamy. Doprawiamy ale delikatnie częścią przypraw. Pilnujemy żeby w garnku nie było zbyt sucho, jeśli zauważymy, że brakuje tłuszczu, możemy wykorzystać ten ze smażenia boczku lub mięsa, dodając go stopniowo. na koniec dodajemy kapustę. Zalewamy wrzącą wodą, tak by przykryła warzywa. Po chwili dodajemy mięsa, kiełbasę i boczek. Mieszamy i przykrywamy kapuśniak do zagotowania wody. Gotujemy chwilę na małym ogniu i mniej więcej po 10 min doprawiamy wedle uznania solą i pozostałymi przyprawami. Najlepiej jest próbować i doprawiać wg własnego smaku. To najlepsza metoda. Mniej więcej po 20 min dodajemy koncentrat pomidorowy, ja dodałam 2 łyżeczki, ale to zależy od wielkości garnka i ilości bigosu oraz preferencji smakowych. Dodałam też odrobinę soku z limonki dla przełamania słodyczy młodych warzyw. Doprawiony bigos powinien gotować się jeszcze około 30 min na małym ogniu pod przykryciem. pod koniec gotowania dodałam posiekaną natkę i koperek.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ChillBox - sierpniowe przyjemności Kosmetyczne pudełka-niespodzianki zdążyły się już zadomowić na polskim rynku i wciąż budzą duży entuzjazm wśród przedstawicielek płci pięknej. Kolejne wersje wyrastają jak grzyby po deszczu, konkurując ze sobą w walce o klienta. Tak... nazw mogłabym wymienić tu sporo, ale po co, i tak zapewne doskonale je znacie ;-) Za to ChillBox jest tylko jeden jedyny w swoim rodzaju, choć cała inicjatywa opiera się na podobnych zasadach. Co miesiąc do naszych drzwi puka kurier przynosząc paczkę pełną niespodzianek i przyjemności, lecz główną ideą nie jest jak w przypadku innych firm tylko testowanie produktów kosmetycznych lecz relaks sam w sobie, jednym słowem chillout :-) A wszystko w zgodzie i harmonii z naturą, za co bardzo duży plus dla autorek przedsięwzięcia, Wioli i Ani (od niedawna dołączyły do zespołu także Ania i Ola więc mamy kwartet ;)), przedsiębiorczych i pomysłowych dziewczyn z Wrocławia, które stworzyły markę ChillBox, z wielką pasją i za
Wszystko ma swój czas i nie należy niczego przyspieszać. Do wszystkiego trzeba dojrzeć, każdy w swoim tempie. Powoli dojrzewamy do pragnień, marzeń... Powoli odkrywamy sens ścieżek, po których wędrujemy. Ogólnie przyjęty upływ czasu, schwytany w ramy kalendarzy i metryk nie ma znaczenia w tym procesie, bo każdy człowiek ma swój indywidualny czas, który płynie swoim tempem zgodnym z naturą. Nie starajmy się tego przyspieszyć. Dajmy sobie czas, a unikniemy pomyłek spowodowanych presją pośpiechu. Zatrzymajmy się na chwilę w zgiełku codzienności, zaczerpnijmy powietrza, kiedy brak nam już tchu by biec dalej...Nauczmy się szanować nasz czas tu i teraz, bo każda chwila jest tak cenna....

Życzenia Wielkanocne

Kochani, w tym szczególnym czasie Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego chciałabym Wam życzyć nie tylko spokoju, radości czerpanej ze spotkań z bliskimi, smacznego jajeczka i słodkich baranków z cukru (oj to bardzo niezdrowe, te baranki cukrowe ), ale przede wszystkim niech to będzie czas wewnętrznego odrodzenia, zatrzymania i poukładania na nowo waszych myśli i pragnień i zrewidowania priorytetów. Spróbujcie odnaleźć na nowo siebie w tym chaosie, cieszcie się wiosną, słońcem, przyrodą, zwolnijcie i zatrzymajcie się tu i teraz, pytając swojej duszy po co tu jesteś? Odnajdźmy sens i podążajmy za nim... Wiara, nadzieja, miłość one są wieczne i niezmienne... Pamiętajmy o tym zawsze... Pięknych Świąt.