Carol O'Connell - Mallory's Oracle

Mallory jest piękną kobietą o złotych włosach i zielonych kocich oczach, jednak daremnie można doszukiwać się w niej cech przypisywanych wrażliwym, eterycznym blondynkom. Już samo jej spojrzenie potrafi zmrozić krew w żyłach lub przyprawić o szybsze bicie serca niejednego mężczyznę. Mimo to Kathleen jest zdystansowana i obojętna na otoczenie. Nie okazuje zbyt często emocji i wciąż pozostaje tajemnicza jak kot, który chadza tylko sobie znanymi ścieżkami. Nigdy nie płacze i nie okazuje słabości, nawet w chwilach największej rozpaczy, kiedy obok zwłok kolejnej ofiary maniakalnego zabójcy znajduje ciało zamordowanego Louisa Markowitza. Poznajemy ją właśnie w takim dramatycznym i przełomowym momencie jej życia, kiedy jako 25-letnia policjantka musi zmierzyć się ze stratą bliskiej osoby i rozwikłać zagadkę serii tajemniczych morderstw starszych pań, a przede wszystkim pomścić śmierć przybranego ojca. W tym niebezpiecznym śledztwie pomaga jej Charles Butler, wysoki i czarujący, choć niezbyt urodziwy mężczyzna o umyśle geniusza, który skrycie kocha się w Kathy oraz sierżant Riker, przyjaciel jej ojca, który także pragnie pomścić jego śmierć. Riker jest typem szorstkiego gliny o złotym sercu i sarkastycznym poczuciu humoru, który nie rozstaje się z butelką czegoś mocniejszego.
Bohaterowie tej opowieści na długo zapadają w pamięć i budzą szeroki wachlarz emocji głównie pozytywnych. W tle prowadzonego śledztwa odzywają się echa przeszłości, dzięki czemu bliżej poznajemy przybranych rodziców Kathy, choć już nie ma ich wśród żywych, a także jak puzzle mrocznej układanki odkrywamy stopniowo fakty z okresu trudnego dzieciństwa Kathy, zanim została adoptowana przez rodzinę Markowitzów. Wartka akcja oraz dowcipne dialogi sprawiają, że książki czyta się doskonale. Pomimo kryminalnej fabuły i chwilami dramatycznych zwrotów akcji, narracja prowadzona jest z humorem i dystansem do świata wielkiej metropolii. Spodobał mi się także pierwiastek magii i metafizyki umiejętnie wpleciony w fabułę, jednak nie zdradzę więcej szczegółów, żeby nie zepsuć Wam dobrej zabawy osobistego odkrywania tajemnic Mallory i jej przyjaciół...;-)
Mam nadzieję, że kiedyś książki tej serii doczekają się reaktywacji wydawniczej i tym razem wszystkie tomy ukażą się w polskiej wersji językowej. Z całą pewnością twórczość Carol O'Connell zasługuje na to i mocno trzymam kciuki żeby tak się stało!
Poniżej zamieszczam bibliografię całej serii (źródło Wikipedia):
- 1994 - Mallory's Oracle (wyd. pol. Wyrocznia, przekł. Robert Sudół, Warszawa 1995, Prószyński i S-ka)
- 1995 - The Man Who Lied to Women (inny tytuł: The Man Who Cast Two Shadows, wyd. pol. Wszyscy kłamią, przekł. Robert Sudół, Warszawa 1995, Prószyński i S-ka)
- 1996 - Killing Critics (wyd. pol. Mord w galerii, przekł. Dariusz Bakalarz, Warszawa 1998)
- 1997 - Flight of the Stone Angel (inny tytuł: Stone Angel, wyd. pol. Lot kamiennego anioła, przekł. Łukasz Praski, Warszawa 1999, Prószyński i S-ka)
- 1999 - Shell Game (wyd. pol. Trzy kubki, przekł. Bogumiła Nawrot, Warszawa 2010, Prószyński i S-ka)
- 2002 - Crime School
- 2003 - The Jury Must Die (inny tytuł: Dead Famous)
- 2004 - Winter House
- 2006 - Find Me (inny tytuł: Shark Music)
- 2012 - The Chalk Girl
Komentarze
Prześlij komentarz